دستگاه ماینر چیست؟ بهترین دستگاه استخراج رمز ارز

دستگاه ماینر چیست؟ بهترین دستگاه استخراج رمز ارز

دستگاه ماینر چیست؟ بهترین دستگاه استخراج رمز ارز

دستگاه ماینر چیست؟

ماینر به دستگاهی گفته می‌شود که برای استخراج ارزهای دیجیتالی به کار می‌رود. دستگاه ماینر به صورت خاصی برنامه‌ریزی شده‌است تا بتوانند سختی‌های رمزنگاری شده در بلاک‌های بلاکچین را حل و برای تأیید تراکنش‌هایی که انجام شده، استفاده کنند.

از دستگاه‌های ماینر برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند بیتکوین، اتریوم، لایت کوین و… استفاده می‌شود.

ماینرها برای انجام کارشان نیاز به قدرت پردازشی بالایی دارند. به طور کلی، هر چه توان پردازشی دستگاه بیشتر باشد، سرعت و کارایی در حل المسائل رمزنگاری شده در بیتکوین و دیگر ارزهای دیجیتالی نیز بالا می‌رود.

دستگاه ماینر در ابعاد و سایز‌های متفاوتی وجود دارند، اما به طور کلی پردازشگرهای قوی و تعداد بالایی از پردازنده‌ها را در خود جای داده‌اند. در طراحی این دستگاه‌ها از تکنولوژی‌های مربوط به احتباس حرارت، مصرف برق و مدیریت نیروی ماشینی استفاده می‌شود.

ریگ ماینر چیست؟

ریگ ماینر چیست؟

ریگ ماینر یک مجموعه از دستگاه‌های ماینر است که برای انجام فعالیت ماینینگ به صورت هماهنگ با هم به کار می‌روند. در واقع همان کارت‌های گرافیکی است که برای استخراج رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت بین دستگاه ماینر و ریگ ماینر

در دستگاه ماینر تنها یک دستگاه استخراج ارز وجود دارد، اما در ریگ ماینر، معمولاً تعدادی دستگاه ماینر در یک تنظیمات خاص قرار دارند و با یکدیگر هماهنگ شده‌اند تا بهبود کارایی و کارایی قطعات و هزینه کاهشی ایجاد شود.

با توجه به تعداد بیشتری از دستگاهای ماینر در یک ریگ ماینر و افزایش نیروی پردازشی، ریگ ماینر قادر به سرعت بالاتر و کسب درآمد بیشتر همزمان با کاهش هزینه‌ها در برابر خرید تک دستگاه ماینر است.

از دیگر قابلیت های ریگ ماینر، سوییج کردن سریع از یک کوین به کوین دیگر است و جالب تر این که امکان استخراج همزمان چند کوین در این کارت گرافیک وجود دارد.

در حال حاضر، با توجه به میزان روند رشد و نوآوری، برخی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال عبارتند از:

 • بیتکوین (Bitcoin)
 • اتریوم (Ethereum)
 • بایننس کوین (Binance Coin)
 • دوژکوین (Dogecoin)
 • تتر (Tether)
 • کاردانو (Cardano)
 • ای‌ادا (ADA)
 • ریپل (XRP)
 • لایت کوین (Litecoin)
 • پولی‌گان (Polkadot)
 • چین لینک (Chainlink)
 • استلار (Stellar)
 • یونی‌سواپ (Uniswap)
 • سلانژ (Solana)

در ادامه با میهن ماینر همراه باشید تا با انواع دستگاه های ماینیگ آشنا شوید.

انواع دستگاه ماینر

در واقع فرایند ماینینگ به معنی تأیید تراکنش‌هایی است که در شبکه بلاکچین انجام شده و در دفتر کل توزیع استخراج ثبت نهایی می شود.

در این فرایند، ماینر باید به صورت خودکار، زمان بندی شده برای پیدا کردن رشته درست را برای جلوگیری از برگشت رشد توری های بلاکچین دنبال کنند.

پس از حل مسئله و به دست آوردن رشته، آن را به شبکه بلاکچین ارائه می‌دهند. به عنوان پاداش برای انجام کار خود، ماینرها تعدادی از واحدهای ارز دیجیتال بلاکچین را دریافت می‌کنند.

در بازار ماینرها، انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و مشخصات مختلفی هستند. در با ما همراه باشید تا به طور کامل با هر دستگاه ماینر آشنا شوید.

اسیک ماینر (ASIC)

اسیک ماینر-(ASIC)

Asic مخفف عبارت Application-Specific Integrated Circuit Miner است که یک دستگاه ماینینگ بسیار پرقدرت است که برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در دسترس است. این دستگاه‌ها به طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتالی به صورت انحصاری طراحی شده‌اند و قابلیت پردازش پیچیده ترین مسائل رمزنگاری شده در زنجیره بلوک‌های بلاکچین را دارند.

ASIC Miner در مقایسه با سایر دستگاه ماینر،به دلیل استفاده از پردازنده‌های مخصوص به کارت گرافیکی قوی‌تر و اختصاصی‌تری برای استخراج ارزهای دیجیتال دارند که باعث می‌شود عملکرد بهتری در انجام عملیات استخراج داشته باشند.

جالبه بدانید این دستگاه مختص استخراج بیت کوین نیست و سایز رمز ارز های دیجیتالی را هم پشتیبانی میکند:

 • لایت کوین (LTC)
 • دش (DASH)
 • دوج کوین (DOGE)

دقت کنید که رمز های بیت کوین و لایت کوین تنها با دستگاه اسیک ماینر، قابل استخراج هستند و قابل توجه است که این دستگاه ماینر با سرعت بالایی که در محاسبات دارد مانند نمونه‌های کامپیوتر کوانتومی عمل میکند.

این دستگاه‌هاشامل بسیاری تراشه است که توان محاسباتی و سرعت عمل بسیار بیشتری نسبت به تراشه‌های معمولی دارند.

به عنوان مثال، بسیاری از تولیدکنندگان ASIC Miner از قبیل Bitmain، Canaan Creative و Innosilicon، توانسته‌اند دستگاه‌هایی با توان و قدرت بالا در این زمینه ارائه دهند و در بازار ماینینگ سهم بسیاری داشته باشند.

ماینرهای GPU

دستگاه ماینر های-GPU

این ماینر ها، دستگاه‌هایی هستند که برای استخراج ارزهای دیجیتالی به کار می‌روند. این دستگاه‌ها از پردازشگرهای گرافیکی قدرتمندی استفاده می‌کنند تا آثار محاسبه‌ای که برای استخراج ارزها لازم است، ایجاد کنند. کلمه‌ی GPU مخفف عبارت Graphics Processing Unit است.

این دستگاه ماینر اجازه می‌دهد تا چندین ویژگی را به طور همزمان پردازش کنند و سرعت پردازشی بیشتری را در مقایسه با دستگاه‌های دیگر داشته باشند. علاوه بر این، هزینه تولید و خرید GPU ماینرها در مقایسه با دستگاه‌های دیگر پایین‌تر است که آن را به یک راه‌حل مقرون به صرفه برای ماینینگ مبدل کرده است.

مدل‌های مختلفی از GPU ماینرها وجود دارد که برخی از مشهورترین آن‌ها عبارتند از:

 •  Nvidia GTX 1080 Ti
 • AMD Radeon RX 580
 • Nvidia GTX 1070

هر کدام از این دستگاه‌ها قابلیت پردازش بالایی دارند و برای استخراج رمزارزهای مختلفی مانند بیتکوین و اتریوم به کار می‌روند.

ماینرهای GPU در حال حاضر بیشتر برای استخراج ارزهایی استفاده می‌شوند که از الگوریتم استخراجی SHA-256 استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال، برای استخراج اتریوم، الگوریتم Ethash به کار گرفته می‌شود که برای پردازشگرهای گرافیکی جذابیت بیشتری داشته است.

دستگاه ماینر FPGA

دستگاه ماینر-FPGA

 

 نوع دیگری از دستگاه‌های ماینینگ، ماینر FPGA است که برای استخراج ارزهای دیجیتالی به کار می‌روند. کلمه‌ی FPGA مخفف عبارت (Field Programmable Gate Array)  که به عنوان یک میدان قابل برنامه ریزی عمل می‌کند. از قابلیت های جذاب این دستگاه ماینر، میتوان به شخص سازی آن اشاره کرد که با توجه به نیاز و هدف تان، تراشه خریداری کنید.

در واقع با توجه به تنظیم قدرت پردازش این دستگاه‌ها، دارای مقاومت قابل توجه در مقابل حملات امنیتی هستند.

اما با این حال، معایبی هم در این نوع دستگاه‌ها وجود دارد که برای عملیات ماینینگ بر روی آن‌ها می‌تواند مشکل ساز شود. به عنوان مثال، هزینه تولید FPGA ها در مقایسه با دیگر دستگاه‌های ماینینگ بسیار بیشتر است و به همین دلیل قادر به رقابت با ماینرهای بزرگتری نیستند.

دستگاه CPU

ماینر-CPU

در سال های 2009 و 2010، از CPU ماینرها برای تولید و استخراج رمز ارز دیجیتال استفاده می‌کردند. در واقع افراد با کامپیوتر های شخصی خود برای استخراج بیت کوین بهره می بردند.

دستگاه ماینر CPU مخفف عبارت Central Processing Unit است که توان پردازشی و قدرت محاسباتی از روی پردازنده واحد پردازشگر مرکزی (CPU) بهره می‌گیرند.

قبل از آمدن ماینرهای ASIC و GPU، استخراج ارزهای دیجیتالی بر روی ماینرهای CPU رایج بود. با این حال، با افزایش  پیچیدگی الگوریتم‌های استخراج، قابلیت استفاده از پردازنده‌ مرکزی بیشتر در این زمینه کاهش یافته است.

نتیجه گیری

هر ارز دیجیتالی دارای الگوریتم خاص و نیازهای سخت‌افزاری و پردازشی متفاوتی است که بهترین دستگاه ماینر را برای آن تعیین می‌کند.

علاوه بر آن، فاکتورهای مختلفی مانند هزینه تولید، قدرت پردازشی، مصرف برق، دمای عملکرد، قابلیت توسعه پذیری و… نیز بر انتخاب بهترین دستگاه ماینر تأثیر می‌گذارند.

به طور کلی، قبل از خرید هر دستگاه ماینر،  میتوانید قیمت های آن را در میهن ماینر مشاهده و مقایسه کرده و نیازهای خود را برای استخراج ارز مورد نظر ارزیابی کنید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و منتظر نظرات و سوالات شما در قسمت دیدگاه هستیم.